Bądź Ekspertem w tym, co robisz.

Jeśli chcesz osiągnąć długotrwały sukces na rynku, wyróżnić się i zdobyć określoną pozycję, to jesteś we właściwym miejscu.

Zapraszam Cię dzisiaj do wykonania pierwszego kroku w kierunku rozwoju jakoEKSPERT.

Nie ma nic trwalszego i bardziej gwarantującego sukces jak bycie wśród grona najlepszych z najlepszych. Eksperci zyskują określoną pozycję na rynku i  są bardzo cenieni. Klienci chętnie korzystają z wysokiej jakości usług jakie oferują i są skłonni płacić za to duże pieniądze.

Jeden z czołowych specjalistów od tego jak stać się wysoko opłacanym ekspertem – Brendon Burchard – podkreśla rolę pewnych kluczowych elementów, które odpowiadają za osiągnięcie sukcesu jako ekspert.

Przedstawione są one w schemacie poniżej. Zapoznanie z tymi kluczowymi elementami i wprowadzenie je w życie stanowi pierwszy krok w kierunku „eksperctwa”.


1. Jasność

Ekspert ma całkowitą jasność kim jest i dokąd zmierza. JASNOŚĆ, dotyczy tego, co konkretnie chcesz robić i dokąd zmierzasz oraz co chcesz przekazywać innym. To jest podstawa wszystkiego i od tego należy zacząć. Musisz mieć świadomość swojej wizji, celu, branży, tematu, kierunku. To początek wszystkiego.

2. Pewność siebie

Musisz mieć PEWNOŚCI SIEBIE, by zyskiwać kompetencje i mieć przekonanie, że jesteś  w stanie czegoś dokonać i coś zmienić. Pewność siebie jest kluczem do sukcesu, bez niej trudno będzie Ci cokolwiek osiągnąć.

Jak będziesz pewny siebie, to pojawi się odwaga by próbować nowych rzeczy, by stawiać sobie wyzwania dużo większe niż kiedykolwiek myślałeś. To natomiast sprawi, że zdobędziesz coraz więcej kompetencji – a jak będziesz już wiedział jak się coś robi, to zyskasz większą pewność siebie w tym obszarze. Można to przedstawić w postaci cyklu:

To jest cykl rozwoju. Tylko w taki sposób możemy stać się prawdziwymi mistrzami i ekspertami.

To co może blokować ludzi przed poczuciem pewności siebie, to:

  • Brak wiedzy.

Rozwiązanie – zdobądź ją. Jak zdobędziesz wiedzę, to przestaniesz się bać, bo już nie będzie to dla Ciebie niewiadomą.

  • Lęk, obawa przed czuciem się źle.

Rozwiązanie – odpowiedź sobie, czego konkretne się boisz, co to jest, szybko przekonasz się, że większość tych lęków jest irracjonalna.

  • Negatywne przekonania.

Rozwiązanie – zamiast mówić sobie „a co jeśli… coś negatywnego”, lepiej powiedzieć sobie, „ a co jeśli się uda!” zmieniaj negatywne, osłabiające przekonania, na pozytywne. Jeśli pozostaniesz z negatywnymi przekonaniami, to będziesz odczuwał lęk.

  • Lęk przed porażką.

Rozwiązanie – przeramuj myślenie o porażce na myślenie o informacji zwrotnej, one zawsze będą Cię czegoś uczyć.

  • Obawa przed reakcją innych i brakiem wsparcia.

Rozwiązanie – skupiaj się na ogromie osób, które będą Cię wspierać i myśl o tych, którzy skorzystają z tego co robisz.

(więcej na temat blokad w artykule „Co stanowi Twoją największą przeszkodę na drodze do realizacji planów i marzeń„)

3. Kompetencje

Zdobywaj niezbędne KOMPETENCJI. By być ekspertem musisz rozwijać je na najwyższym poziomie. Dawaj swoim klientom tylko to, co faktycznie się sprawdza, przekazuj im rzetelną wiedzę na najwyższym możliwym poziomie.

Jeżeli coś leży w zakresie Twoich kompetencji, to musisz wiedzieć jak to robić. Zastanów się z czego jesteś ekspertem – to Twój zawód więc Twoim obowiązkiem jest reprezentować jak najwyższy poziom i mieć głęboką wiedzę oraz umiejętności – to są Twoje zadania.

4. Zaangażowanie

Twój poziom ZAANGAŻOWANIE musi być ponadprzeciętny. Bądź w pełni oddany jednej konkretnej dziedzinie, zgłębiaj ją tak wytrwale aż będziesz z niej lepszy od wszystkich innych.

Zaangażowanie da Ci wiarę, że jesteś w stanie zrobić wszystko jeśli wystarczająco mocno będziesz tego chciał. Nie masz wiedzy – zdobądź ją, nie masz umiejętności – rozwiń je.

5. Coaching/Mentoring

Posiadanie własnego COACHA lub MENTORA, jest absolutnie koniecznie. Każdy ekspert powinien mieć taką osobę. Również każdy ekspert powinien traktować swoich klientów jak coachów – słuchać ich prawdziwie i rozwijać się by zaspokajać ich potrzeby.

Ucz się od innych ludzi, bazuj na ich doświadczeniu, pytaj gdy czegoś nie wiesz. Oni już pewne rzeczy przeszli i doświadczyli więc ucz się na ich błędach. Słuchaj również swoich klientów, niech mówią Ci co im odpowiada a co nie.

Tych pięć elementów stanowi podstawę do rozwijania siebie jako Ekspert – bez nich niewiele jest się w stanie zdziałać.

Jasności co chcesz robić + pewność siebie by zacząć to realizować + rozwój kluczowych kompetencji + ponadprzeciętne zaangażowanie + uczenie się od innych = SUKCES JAKO EKSPERT.

Już niebawem kolejny artykuł z cyklu „Bądź Ekspertem…” w którym pójdziemy o krok dalej…

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *