Siła prawidłowego wyznaczania celów

Jeśli chcesz osiągnąć w życiu coś wartościowego, to musisz mieć wyznaczone jasne, konkretne cele. Nadają one bowiem kierunek działaniom, bez którego nie wiedziałbyś dokąd iść.

Jasno wytyczona trasa, chroni przed zagubieniem i zboczeniem na inną boczną ścieżkę.

Współcześnie bardzo dużo mówi się o roli i wartości celów. Podkreśla się, że do osiągnięcia sukcesu, konieczne jest narzucenie sobie dyscypliny w wyznaczeniu celów i konsekwentnym, codziennym dążeniu do ich zrealizowania.

Analizując postępowanie ludzi, którzy osiągnęli w swoim życiu sukces, rzeczywiście okazuje się, że wiedzieli oni dokładnie, co chcą osiągnąć i aby to zrealizować, konsekwentnie wyznaczali sobie cele pośrednie, które miałby ich do tego przybliżyć.

Okazuje się, że najwyraźniej jedyne 3% osób dorosłych spisało swoje cele i plany, ale to właściwie Ci ludzie zarabiają więcej niż pozostałe 97% osób razem wziętych”

Brian Tracy

Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź jest prosta. Ludzie sukcesu mają jasno wytyczoną trasę, którą codziennie podążają. Nie rozpraszają się innymi działaniami, zatem nie tracą cennej energii nie zastanawianie się nad alternatywami. Nie tracą czasu na eksploracje innych ścieżek, codziennie podążają swoją – by w końcu dotrzeć do celu!!

Badania dla potwierdzenia:

W 2006 roku przeprowadzono badania porównawcze na grupie ludzi, których podzielono na tych którzy spisali noworoczne postanowienia i na tych którzy ich niespisani. Po roku badacze sprawdzili, która z grup spełniła swoje postanowienia.

Okazało się, że z pośród tych, którzy nie spisali postanowień, jedynie 4% wytrwało. Natomiast w grupie, która spisała postanowienia, aż 44% je zrealizowało.

Jest to twardy dowód na to, że spisywanie celów ma sens. Ponad to, tworzenie planów realizacji i codzienna praca nad ich wykonaniem, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo ich osiągnięcia.

Co zrobić by swoje cele zamienić na osiągnięcia? Poniżej, kilka prostych rad, których zastosowanie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu, by nie powiedzieć, że go gwarantuje.

  • Bądź precyzyjny – zdecyduj czego naprawdę chcesz
  • Zapisz cel –  używaj języka konkretów
  • Wyznacz sobie termin realizacji- zapisz datę końcową
  • Podziel cel na niewielkie etapy
  • Ustal priorytety
  • Zrób pierwszy krok od razu – nie zwlekaj
  • Codziennie rób coś, co przybliży Cię do celu

Jest również, taka metoda, którą możesz dodatkowo zastosować aby jeszcze bardziej zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia wyznaczonego celu.

Weź czystą kartkę i na samej górze zapisz swój cel w postaci pytania, np. gdy Twoim celem jest założenie swojego biznesu, to napisz: „W jaki sposób do określonego czasu mogę rozkręcić własny biznes?” Następnie, zapisz minimum 20 odpowiedzi na to pytanie. Wykaż się kreatywnością i pomysłowością. Kiedy to już zrobisz, wybierz jedną z odpowiedzi i zacznij od razu nad nią pracować. To, co jest najważniejsze w osiąganiu celów to praca nad nimi, jeśli zaczniesz robić choć jeden mały krok, to już pojawi się wewnętrzna motywacja by wykonać kolejny i kolejny.  

Pamiętaj, że wypracowanie sobie samodyscypliny, systematyczności w bardzo dużym stopniu przyczynia się do realizacji celów. Postanów sobie, że codziennie będziesz zapisywał swoje cele, tak by ukierunkowywać swoje zasoby umysłowe na ich realizację. Codziennie wytrwale wykonuj choćby jeden mały krok przybliżający Cię do osiągnięcia celu. Myśl o nim i działaj. Jak powiedział Napoleon Hill:

Cokolwiek pocznie się w umyśle człowieka i wzbudzi jego wiarę, może zostać osiągnięte.”

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *