Odnajdź to, co kochasz i przejmij kontrolę nad swoją karierą

Przejęcie kontroli nad swoją karierą i robienie tego, co się kocha – jest jednym z najważniejszych kroków na drodze do sukcesu zawodowego.

Pamiętaj jednak, że nigdy nie trafisz do celu, którego nie widzisz….

Na ile zdajesz sobie sprawę, jaki jest Twój cel? Co kochasz robić i jak chcesz kształtować swoją przyszłość?

Zawsze najlepiej będzie Ci wychodziło to, co sprawia Ci dużo satysfakcji, radości i przyjemności.

Twoim celem powinno być zatem, znalezienie takiego zajęcia, które pozwoli wykorzystać Twoje największe, najbardziej rozwinięte cechy i umiejętności. Takiego, które będziesz kochał wykonywać, bo tylko dzięki temu będziesz mógł stać się najlepszy.

Wymaga to od Ciebie przyjęcie postawy proaktywnej a nie reaktywnej. To znaczy, Ty sam musisz być bardzo aktywny, szukać i wychodzący z inicjatywą. A nie biernie czekać na to, że może los się odmieni i zacznie być bardziej przyjazny dla Ciebie.

W jaki sposób przejąć kontrolę nad własną karierą?

Pracując w takich branżach i zawodach, które dadzą Ci najlepsze wynagrodzenie, największe możliwości na przyszłość oraz satysfakcję.

Z różnych powodów duża ilość ludzi przyjmuje to, co się akurat przytrafia a nie to, czego by rzeczywiście chcieli. Decydują się na pracę którą się im proponuje pozwalając, by to pracodawcy decydowali o kierunku ich kariery. Z czasem jednak staje się to powodem frustracji, niezadowolenia i braku efektów. Trudno bowiem motywować się do pracy nad czymś, czego się nie lubi.

Od czego zacząć?

Zanim zaczniesz szukać dla siebie odpowiedniego zajęcia, musisz głęboko zastanowić się nad sobą i zadać sobie pytanie:

  • Kim chcę być?
  • Co chcę osiągnąć w przyszłości?
  • Czym chcę się zajmować?

Dopiero gdy dobrze zrozumiesz samego siebie, swoje pragnienia, ambicje i potrzeby – możesz zabrać się do szukania wymarzonej pracy, bądź do samodzielnego jej kreowania.

Znajdź sobie ciche i przestronne miejsce w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Zarezerwuj czas dla siebie. Weź kartę i długopis i odpowiedź na poniższe pytania:

1. Jakie są Twoje największe umiejętności, które są najbardziej poszukiwane na rynku?

2. Które z Twoich działań do tej pory w największym stopniu decydowały o Twoich sukcesach?

3. Co najbardziej lubisz robić, co sprawia Ci dużo przyjemności zarówno w życiu prywatnym jak i w pracy?

4. Co najlepiej Ci wychodzi? Które z czynności wykonujesz z największą łatwością?

 Odpowiedzi na te pytania, powinny pobudzić Cię do zastanowienia czy to, co obecnie robisz jest tym właściwym? A jeżeli nie, to co innego mógłbyś robić?

Kolejnym krokiem, jest jasne ustalenie czego chcesz. To podstawa sukcesu. Musisz wiedzieć do czego dążysz. Większość ludzi nigdy tego nie robi a niektórzy nawet nigdy się nad tym nie zastanawiali.

Zapisz swój cel w jasny i konkretny sposób. Następnie zrób listę wszystkiego, co możesz zrobić by swój cel osiągnąć. Na podstawie listy ułóż plan działania. Zacznij według niego działać, codziennie wykonując krok, który będzie przybliżał Cię do realizacji celu.

Podsumowując jednym zdaniem: Wyceluj swoją strzałę i ustrzel to, co kochasz :)

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *