Czy można nie być sobą?

Poznać samego siebie…doświadczyć tego kim się jest… być prawdziwie sobą…

Jakże często o tym słyszymy i jakże często jesteśmy do tego zachęcani. No dobrze, chcę tego, chcę byś prawdziwie sobą… ale co to właściwie znaczy? Jak miałabym to zrobić?

Problem jest w tym, że wydaje się nam, że bycie sobą to na pewno nie jest ten stan którego obecnie doświadczam. No bo przykładowo spełniam oczekiwania otoczenia a nie swoje, bo powielam zachowania rodziców, bo moje reakcje nie są takie jakie chciałabym by były… Zatem to na pewno nie ja, w takim razie gdzie jestem JA????no i zaczyna się szaleńcze zmienianie wszystkiego

Otóż, wyobraź sobie, że Ty zawsze jesteś sobą!! W jakiej sytuacji byś nie była, jakie emocje, reakcje czy zachowania byś nie przejawiała, nawet nie akceptowane przez Ciebie – to jednak zawsze jesteś Ty. Tak, to jest, że na to kim jesteśmy składają się wszystkie dotychczasowe doświadczenia, to one ukształtowały to co reprezentujesz sobą teraz. Zatem nie można nie być sobą (no bo niby kim innym byś była).

Poznanie siebie, to obserwowanie i akceptacja tego jaka jestem teraz. To pierwszy krok do tego by doświadczyć bycia sobą, nie trzeba tego szukać, wystarczy zaakceptować. Oczywiście, nie chodzi o to by nic nie robić z tym co nam w sobie nie pasuje – jak najbardziej można to zmieniać – jednak aby to zrobić najpierw należy zaakceptować, że tak właśnie mam, że to jestem JA!!!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *