Co zrobić by się chciało robić?

 

Być może zdarzają Ci się takie momenty w których, niesamowicie nie chce Ci się nic robić.

Kiedy czujesz, że oddałbyś wszystko by tylko nie siadać do pracy. Gdy masz dosyć wykonywania swoich zadań i czynności.

Każdy z nas miewa takie momenty… Problem pojawia się wtedy, gdy częściej zaczyna nam się nie chcieć niż chcieć…

Co w takiej sytuacji zrobić?

Sprawa jest dosyć prosta. Po pierwsze, koniecznie musisz uświadomić sobie przyczyny dla których Ci się nie chce.

Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Weź kartkę i długopis i wypisz wszystkie przychodzące Ci do głowy powody dla których nie jesteś wystarczająco produktywny. Bądź ze sobą brutalnie szczery i wypisz nawet takie, jak przykładowo lenistwo czy bezcelowe przerzucanie kanałów w TV.

Ta lista pomoże Ci zdiagnozować, co należy zmienić w Twoim codziennym trybie funkcjonowania aby zoptymalizować Twoją wydajność i efektywność.

Nie wiem, co znajduje się na Twojej liście, pozwól jednak, że przedstawię Ci jakie są najczęstsze, głębokie przyczyny dla których ludzie nie są produktywni. Oto one:

1. Nie robienie tego, co ich pociąga i pasjonuje

2. Brak jasnego celu, który motywował by ich do robienia tego, co robią

  • Na ile Ty odnajdujesz podobne powody u Siebie?
  • Na ile to, co robisz prawdziwie Cię pociąga i pasjonuje?
  • Na ile masz jasno wyznaczony cel, który Cię motywuje i wskazuje drogę działania?

Twoja wysoka efektywność może pojawić się dopiero wtedy, gdy będziesz miał absolutną jasność, gdzie chcesz dojść. Gdy będziesz wiedział jaki masz cel i gdy on będzie prawdziwie Twój. To znaczy będzie Cię motywował, pociągał i będziesz mieć wewnętrzną chęć by go zrealizować.

Bardzo ważne jest również byś posiadał przekonanie, że jesteś wstanie go urzeczywistnić (zrealizować). Byś wiedział w jaki sposób wykonać poszczególne kroki (bądź posiadał plan jak zdobyć tę wiedzę).

To wszystko o czym właśnie wspomniałam da Ci poczucie kontroli. Poczucie wpływu na własne życie, działania i decyzje. Jest to rodzaj wiary w to, że możesz osiągnąć to czego chcesz, że możesz się zmieniać, czy „coś” zrobić. Taki sposób myślenia wzbudza zaangażowanie a zaangażowanie jest jednym z najważniejszych wyznaczników produktywności.

  • Zastanów się komu/czemu oddajesz władzę nad własnym życiem?
  • Na ile masz poczucie wpływu na to, co robisz?
  • Na ile to co robisz, jest Twoim celem a nie celem kogoś innego?

To są bardzo ważne pytania. Bo jeżeli, to co robisz, nie jest spójne z Twoimi wartościami i nie jest tym, co Cię wewnętrznie pociąga i fascynuje, to metody zwiększania produktywności nie wiele Ci pomogą.

Oczywiście, mogą pomóc w lepszej organizacji pracy, w nauce wyznaczania priorytetów czy w wypracowaniu dyscypliny i systematyczności.

Jednak jeśli prawdziwie chcesz, by Ci się zachciało tak jak najczęściej Ci się nie chce, to musisz dokonać zmiany w swoim życiu. Nie na poziomie motywacji i nawyków lecz zmiany tego, co wykonujesz…

Klucz tkwi w tym, by poświęcać swój czas, zasoby i energię na działania, które nas interesują, pociągają i są z jakiegokolwiek powodu atrakcyjne – to niezawodny sposób na zwiększenie swojej efektywności i produktywności.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *