Stres wcale nie musi być szkodliwy i nie można wyeliminować go ze swojego życia, może zatem warto podjąć próbę jego oswojenia i pozytywnego wykorzystania jego siły do lepszego radzenie sobie z trudnościami oraz efektywniejszego realizowania celów.
Istotne jest by przestać się skupiać na tym, co zrobić by stresu było jak najmniej w życiu, ale raczej koncentrować się na tym jak rozwijać umiejętności wykorzystywania stresu do realizacji swoich celów i planów – czyli, nauczyć się stresować tak, by miało to sens.
Co oznacza „umieć się stresować”? (określenie sformułowane przez Salvatore Maddiego) Jest to „odwaga, aby się rozwijać dzięki doświadczanemu stresowi”.
Akceptacja stresu jest aktem odwagi.Wymaga przedłożenia sensu, znaczenia, wartości nad chęć unikania dyskomfortu jaki ze stresem się pojawia. Tak samo jak aktem odwagi jest akceptacja lęku, który towarzyszy nam, gdy stoimy przed nowością, zmianą, wyzwaniem, i pójście dalej, pomimo, że ten lęk cały czas nam towarzyszy.
Ludzie, którzy dobrze radzą sobie ze stresem, pozwalają na to, by zmieniać się pod wpływem doświadczanego napięcia. Wierzą we własne siły i potrafią dostrzec sens doświadczanego napięcia. Aby umieć się stresować nie wolno unikać presji czy napięcia, ale należy brać czynny udział w tym jak stres nas przemienia.
Świetnie wykorzystują to ludzie sukcesu, sportowcy, osoby osiągające w życiu najwyższe szczyty rozwoju zawodowego i osobistego.
Postrzeganie reakcji stresowej jako zasobu może na płaszczyźnie fizjologicznej przekształcić strach w odwagę, zagrożenie w wyzwanie, jak również pomóc Ci dać z siebie wszystko, kiedy musisz działać pod presją.
Stres jest bowiem niczym innym jak ENERGIĄ, która należy dobrze spożytkować, gdyż pojawia się Twoim organizmie właśnie po to, by pomagać Ci radzić sobie z wyzwaniami.
Adrenalina i kortyzol pomagają mięśniom i mózgowi efektywniej przyjmować i wykorzystywać energię. Energia, którą daje stres nie tylko pomaga całemu organizmowi, ale także intensyfikuje działanie mózgu. Połączenie endorfin, adrenaliny, testosteronu i dopaminy wpływa na wzrost motywacji, siły i pewności siebie, dlatego część ludzi lubi stres, bo daje on „kopniaka do działania”.
Nawet wtedy, kiedy stres nie wydaje się pomocny — np. gdy przyjmuje postać lęku- postawa akceptacji tego doczucia może je przekształcić w zasób: większa ilość energii, większą pewność siebie, większą gotowość do podjęcia działań.
Zatem przestań się skupiać na tym jak zminimalizować ilość stresu w swoim życiu a raczej zastanów się jak go zacząć wykorzystywać, inaczej na niego reagować, by przynosił ci korzyść — skoro jest to możliwe.
Dodatkowo może okazać się, że to dzięki sytuacjom, które generują stres a których przestaniesz już unikać, osiągniesz wszystko to, o czym marzysz oraz będziesz efektywniejszy i lepszy w tym co robisz.