Niejaki Sir Isaiah Berlin, brytyjski historyk i filozof w swoim eseju „Jeż i Lis” podzielił ludzi na dwie grupy.
Swoją koncepcję opracował na bazie starożytnego greckiego przysłowia o następującym brzemieniu: „Lis wie wiele rzeczy, Jeż wie jedną ale ważną rzecz”.
Lis, jak powszechnie wiadomo, jest podstępny, sprytny i wie jak podejść Jeża na kilka różnych sposobów. Jest sprawny, pewny zwycięstwa i pięknie wygląda.
Za to Jeż, jest zdecydowanie mniejszym stworzeniem i nie jest już tak efektowny. Woli spędzać dzień na szukaniu jedzenia i leniuchowaniu. Jednak ma pewną zupełnie wyjątkową właściwość – w jednej chwili (np. w razie niebezpieczeństwa) jest w stanie zamienić się w okrągłą kolczastą kulkę. To jego największa broń, której nie może pokonać nawet przebiegły Lis. W ten sposób posiadając jedną, konkretną właściwość Jeż zawsze wychodzi zwycięsko z każdej opresji.
To samo dotyczy ludzi. Ci, których można by nazwać Lisami, próbują osiągać kilka celów jednocześnie, są bardziej przebiegli i jednocześnie bardziej rozproszeni próbując działać na wielu poziomach. Jeże natomiast, wręcz przeciwnie, zdecydowanie bardziej skupione są na jednej konkretnej wizji. Upraszczają swój świat, kierując się jedną prostą zasadą i koncepcją. Wszystko to, co do niej nie pasuje nie ma dla Jeża żadnego znaczenia.
Dzięki swojej unikatowej prostej koncepcji Jeże posiadają ogromną siłę. Skupiając na niej całą uwagę osiągają niebagatelne sukcesy. Doskonale wiedzą, że w prostota jest podstawą wyciągania właściwych wniosków.
Wszyscy ludzie, którzy osiągnęli niebywałe sukcesy byli w pewnym stopniu Jeżami. Doskonale wiedzieli, co jest ich niepowtarzalną siłą, byli na niej skoncentrowani, potrafili wykorzystać jej zalety i konsekwentnie się jej trzymać. Odkrycie tej siły nazwane zostało „Zasadą Jeża”.
Zasada ta opisana została przez Jima Collinsa w słynnej książce „Od dobrego do wielkiego”.
Na czym polega „Zasada Jeża”?
Polega ona na stworzeniu jasnej i prostej koncepcji na siebie, która wypływa z połączenia trzech kluczowych elementów. Następnie konsekwentnemu trzymaniu się jej, co doprowadzi do osiągnięcia prawdziwego sukces.
Prawidłowo zastosowana „Zasada Jeża” sprowadza się do pełnego zrozumienia idei, która zawarta jest we wspólnej części przecinających się okręgów (patrz rysunek poniżej).
Aby sformułować swoją własną „Zasadę Jeża”, odpowiedź na następujące pytania:
1. Co jest moją największą pasją?
O pasji słysz się dużo i często. I nie jest to czcze gadanie. Pasja jest naprawdę bardzo istotnym elementem, gdyż to ona stanowi siłę napędową działań. Bez robienia tego, co Cię pasjonuje bardzo trudno będzie Ci wytrwać a „Zasada Jeża” wymaga niebywałej konsekwencji i wytrwałości. I pamiętaj, że nie chodzi tutaj o stymulowanie pasji, tylko odkrycie czym naprawdę się pasjonujesz.
2. Co przyniesie mi korzyści materialne?
Zastanów się jaka forma działań może przynieść Ci stały i wysoki przepływ gotówki oraz zysk. Pieniądze są bardzo ważne, gdyż to one umożliwiają rozwój, inwestowanie, zaspokajanie swoich potrzeb i życie na określonym standardzie.
3. W czym mogę być najlepszy na świcie?
Podejmując jakie działania i rozwijając jakie kompetencje mogę kiedyś stanąć w gronie najlepszych z najlepszych? Tutaj ważne jest również wyeliminowanie tego, w czym najlepszy być nie możesz i w ogóle się za to nie zabierać. Rozwijaj w sobie te kompetencje i umiejętności które stanowią Twoją mocną stronę, która mogą sprawić, że będziesz ponadprzeciętny w tym co robisz.
Jeśli w swoim życiu będziesz dążył do znalezienia wspólnej części tych trzech elementów i uda CI się stworzyć jasną koncepcję rozwoju, to znaczy że określiłeś swoją „Zasadę Jeża”.
Pamiętaj, każdy z elementów jest bardzo istotny, pominięcie któregokolwiek zaburza całość. Tylko wykonywanie czegoś co Cię pasjonuje, w czym możesz stać się najlepszy (mistrz) i co przynosi CI satysfakcjonujące zyski — gwarantuje sukces.