Rób to, co kochasz – poznaj sekret sukcesu Steva Jobsa.

Steve Jobs, znany wszystkim twórca marki Apple. Zaliczany do jednego z najbardziej innowacyjnych i inspirujących ludzi na świecie.

Wielokrotnie w wielu wystąpieniach, wywiadach i wykładach zdradzał sekret osiągnięcia ogromnego sukcesu: RÓB TO, CO KOCHASZ.

Już w wieku 23 lat, miał majątek wart 1 milion dolarów, który przekroczył 10 milionów gdy Steve kończył 25 lat. Imponujące, jednak jak zdradza, dla niego miało to niewielkie znaczenie…

Przecież miał tyle pieniędzy, że mógłby już nie pracować do końca życia a jednak pracował. Wszystko dlatego, że to pasja stanowiła jego główną motywację do działania i pracy a nie pieniądze.

Czy rola pasji w sukcesie firmy, produktu, marki i kariery jest aż tak bardzo niezbędna do powodzenia w biznesie? Odpowiedź brzmi NIE. Można osiągnąć sukces finansowy, podążając prostym torem tych, którzy zarobili fortuny w danej branży. Jeśli jednak chcesz tworzyć coś przełomowego, chcesz się wyróżniać, być innowacyjny i przyczynić się do rozwoju społeczeństwa, to taka strategia Ci nie pomoże.

Steve Jobs, daje bardzo wymowną radę: „Jeśli jeszcze nie znalazłeś swojej pasji, szukaj dalej. Nie zadowalaj się byle czym (…). Nie przestawaj szukać, dopóki nie znajdziesz tego, co kochasz”.

Praca wypełnia bardzo dużą część naszego codziennego życia. Warto zatem poświęcić swoje życiem czemuś, co sprawia nam satysfakcję. W czym możemy stać się naprawdę dobrzy i co przyniesie jakieś korzyści innym ludziom.

Nikt nie mówi, że znalezienie pasji i robienie tego co się kocha, przychodzi łatwo. Najczęściej tak nie jest. Steve miał to szczęście, że stosunkowo szybko odnalazł to, co prawdziwie go pochłonęło. Nie zmienia to faktu, że szukał bardzo intensywnie.

Zdecydował się na porzucenie College’u, chodził jedynie na nieobowiązkowe zajęcia, między innymi na lekcje kaligrafii, jeździł do Indii i doświadczył prawdziwego ubóstwa. Kiedy jednak odkrył swoją miłość do elektroniki, zaczął tworzyć absolutnie niesamowite pomysły a jego kariera nabrała zawrotnie szybkiego tempa.

Poniżej znajdziesz, kilka podpowiedzi w jaki sposób stworzyć sobie przestrzeń do poszukiwania pasji:

  • Rozejrzyj się w swoim otoczeniu w poszukiwaniu ludzi, którzy są pasjonatami tego co robią. Mogą oni stanowić dla Ciebie modeli do naśladowania i pewien wzór jak postępować, dlatego:

Przyglądaj się temu jak pracują i jak się zachowują;
Czym charakteryzują się ich pomysły, czy są oryginalne i twórcze?;
Jakimi są osobami, czy mają więcej energii i entuzjazmu niż inni?;
Jakimi strategiami w pracy się posługują?
Porozmawiaj z nimi, zapytaj o ich osobistą historię. Jak odnaleźli swoją pasję i jak mi teraz z tym jest?

  • Zastanów się jakie masz zainteresowania poza pracą zarobkową? Dokładnie je przeanalizuj. Możesz być naprawdę zaskoczony jeśli okaże się, że to co robisz poza pracą, jest Twoją pasją i może ono się przełożyć na sukces finansowy.
  • Postanów sobie tym roku zrobić coś zupełnie nowego. Może to być zapisanie się na kurs, pójście na konferencje, przeczytanie książki. Ważne by nie miało to związku z tym co robiłeś do tej pory. Być może odkryjesz jakąś nową idee która Cię zainspiruje, bądź ludzi którzy zarażą Cię swoją pasją.
  • Jeśli już wiesz, że tkwisz w pracy, która nie spełnia Twoich aspiracji (bądź której wręcz nie cierpisz), to już dziś podejmij małe kroki w znalezieniu czegoś innego. Zastanów się co bardziej będzie odpowiadać Twoim umiejętnościom i prawdziwemu powołaniu.

Jak powiedział Steve Jobs: „Twój czas jest ograniczony, więc nie trać go na życie cudzym życiem.”

Już wkrótce w naszej Video Bibliotece Sukcesu, absolutnie fenomenalne przemówienie Steve Jobs, które wygłosił na uroczystość rozdania dyplomów na Uniwersytecie Stanforda w czerwcu 2005 roku. Gorąco polecam!!!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *